Słowa Kluczowe na Amazon: Dobór, Ocena i Kontrola Jakości.

 

Od czego zaczyna się kupowanie na Amazon? Jakie powinny być działania osoby, która na Amazon chce kupić skakankę? Prawidłowo powinna ona wpisać słowo skakanka w polu wyszukiwania i wybrać tą, która ją najbardziej interesuje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupi tą, którą zaproponował Amazon w odpowiedzi na jej zapytanie.

Dzisiaj poruszymy najważniejszy temat w Amazon-biznesiesłowa kluczowe.

Możesz mieć doskonały i zwięzły tytuł, opis towaru oraz „bullets” ale jeśli nie wykorzystujesz kluczowych słów, to kupujący po prostu nie może znaleźć Twojego towaru. Za pomocą słów kluczowych „pomagamy” ludziom znaleźć produkt, a także promujemy go wśród innych podobnych produktów.

Metody wyszukiwania słów kluczowych

Główna trudność polega na tym, że wszyscy ludzie myślą różnie i różnymi terminami i słowami nazywają produkty . Rzecz w tym, aby znaleźć największą ilość tych fraz, które grupa docelowa najczęściej wykorzystuje w poszukiwaniu towaru.

Amazon jest jedną z największych wyszukiwarek e-commerce na świecie. Co trzeci użytkownik internetu w celu wyszukiwania towaru używa właśnie Amazon!

Użytkownicy Amazon koncentrują się właśnie na zakupie. Wpisują słowo kluczowe, czytają informacje na temat ulubionego produktu i opinie, naciskają przycisk i dokonują zakupu  jednym kliknięciem. Dlatego dla sprzedającego bardzo ważne jest, aby być jak najwyżej (najlepiej na pierwszej stronie) w wynikach wyszukiwania według słów kluczowych.

Jeśli kilka lat temu zestaw narzędzi do doboru słów kluczowych ograniczał się do Google Keyword Planner, to teraz dostępnych jest wiele różnych serwisów (zarówno płatnych, jak i darmowych), o których opowiemy w najbliższym materiale. Dziś przedstawimy jeden z takich przydatnych serwisów.

Wyszukiwanie słów kluczowych w Amazon

W Google Keyword Planner ważne są statystyki według słów kluczowych. Nie jest do końca jasne co użytkownik chce zrobić. Może wpisać w wyszukiwarce różne pojęcia, np: znaleźć i zbadać informacje na ten temat, pobrać obraz, zobacz wideo, kupić towar, sprzedać towar, znaleźć konkurentów lub wykonać inne działanie.

A oto informacje na temat zapytań od Amazon — to zupełnie inna sprawa. Tutaj zdecydowana ilość zapytań wprowadza się w jednym celu — aby znaleźć i kupić towar teraz lub w niedalekiej przyszłości.

Korzystanie z funkcji auto-uzupełniania paska wyszukiwania na Amazon

Gdy zaczniesz wpisywać zapytanie w polu wyszukiwania Amazon, strona automatycznie zaczyna udzielać wskazówek. Amazon sam wyświetla wszystkie pytania związane z twoim słowem kluczowym lub frazą, a wyniki są uszeregowane w kolejności malejącej. Czyli najbardziej popularne zapytania będą na górze, a najmniej popularne — na dole.

Na przykład, zajmujesz się sprzedażą Humster bed — domki dla chomików i chcesz dobrać zestaw słów/fraz kluczowych, przez które potencjalni klienci szukają podobnych produktów na Amazon. Zacznij wpisywać zapytanie w polu wyszukiwania i uważaj na rozwijane porady.

Jak widać zapytanie „chomik house” bardziej popularny na temat danego produktu, niż ten sam „Humster bed”. Ale jeśli w dalszym ciągu wprowadzać odpowiedni wniosek (Humster bed) dalej, to zauważysz, że wypełniacz „hamster pościeli” szukają częściej. Tu jest czas zastanowić się jednak, czy jesteś towarem zainteresowany.

No a tak na poważnie:

Ta metoda dobrze nadaje się nie tylko do wyszukiwania słów kluczowych, ale i doboru pomysłów dla towarów. Idziemy od popularności zapytania — do idei towaru.

Wystawiając opcje dopasowania słów kluczowych, ważne jest, aby sprawdzić wszystkie zapytania. Na przykład, „chomik house playset” — wcale nie jest zestawem zabawek dla domowego gryzonia, a zabawką dla dzieci od firmy Zuru i w żaden sposób nie jest związane z naszym tematem.

Drugi przykład: po zebraniu propozycji nowych słów kluczowych we wszystkich kategoriach (All Departments), należy przejść i sprawdzić docelową kategorię. W naszym przypadku jest to Pet Supplies.

 Wyszukiwanie słów kluczowych w cudzych ofertach

Jest to kolejny, przy czym jest całkowicie bezpłatny, sposób na dobór zestawu słów kluczowych/fraz do pozycjonowania w wynikach wyszukiwania Amazon.

Istota tej metody jest bardzo prosta: wejdź w kilka ofert konkurencji i analizuj tytuł, budowę i opis. Znajdź słowa i zwroty, które są używane. Metoda ta pozwala na określenie synonimów, które trudno zidentyfikować — pracą z paskiem wyszukiwania Amazon.

Jako przykład rozważmy to samo zapytanie „Hamster bed”.

Jak widać, tylko z dwóch ofert można odebrać takie zestawy słów kluczowych: rats (small animals, zwierzęta), bed (house, hammock, mat), również hanging bed (toy house) for rabbit (wiewiórka), itp. w ten sposób można również określić dodatkowe zastosowania produktu.

W jednym z takich materiałów, pokażemy usługę, która pozwala zautomatyzować, przyspieszyć i uczynić bardziej skutecznym taką analizę, a na razie rozważmy jeszcze jedną metodę.

Dobór słów kluczowych za pomocą płatnej reklamy na Amazon

W przeciwieństwie do poprzednich metod, ta ma zastosowanie jeśli masz już aukcję, a towar znajduje się w magazynie FBA i zebrano minimalną ilość opinii.

Na swoim koncie przejdź do menu Advertising >> Campaign Manager. Skonfigurować i uruchomić testową kampanię, ustawiając automatyczne kierowanie.

Ustaw budżet na poziomie 20$ dziennie lub powyżej, okres trwania kampanii nie mniej niż 7 dni, aby zdobyć wystarczające statystyki. Po zakończeniu okresu pracy reklam odczekaj 48 godzin i pobierz raport kampanii reklamowej. Czas otwarcia migawki w 48 godzin (można nawet wziąć na 1-2 dni więcej) jest niezbędna do tego, aby wszystkie zamówienia złożone w reklamie, zostały zamknięte. Jeśli pobrał byś raport natychmiast po zakończeniu kampanii, to z dużym prawdopodobieństwem część transakcji nie weszła by w raport i analiza była by mniej skuteczna.

Raport w reklamie to plik-tabela, którą można pobrać w programie Excel. Podczas ładowania należy zwrócić uwagę na format kolumn, aby nie doszło do autokorekty, np. wydatków na datę itp. W rezultacie otrzymasz taką tabelę, gdzie w kolumnie „Customer Search Term” będą prawdziwe wnioski odwiedzających, a po prawej słowa kluczowe/frazy, dla których Amazon pokazał towar klientom.

Teraz za pomocą logiki i statystyki kliknięć wybieramy do dalszej pracy słowa/frazy, które były kliknięte. Również zwracamy uwagę na te wyświetlenia i kliknięcia, które kończyły się zakupem — to dodatkowe świadectwo trafności zapytania twojego produktu.

Wynik jakości słów kluczowych

Mamy więc listę słów kluczowych, na które klienci szukają nasz towar. Do tego aby rozpocząć pracę z tymi kluczowymi słowami, trzeba docenić ich jakość. Główna charakterystyka danego zapytania, to częstotliwość jego użytkowania. Im częściej zapytanie używają do wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych (w tym na Amazon), tym jest bardziej „wysokiej jakości” z pozycji promocji.

Zapytania dzielimy na:

> Wysokiej częstotliwości (HF)
> Średniej częstotliwości (MF)
> Niskiej częstotliwości (BASY)

 

W wyrażeniu ilościowym wysokiej częstotliwości pytania to te, które używane są dziesiątki tysięcy razy w miesiącu, ale konkretna liczba może się różnić w zależności od tematyki. Tak dla towarów z kategorii Fitness, na przykład, wysokiej częstotliwości prośba może być wyrażona cyframi 500-100 tysięcy zapytań w miesiącu, a w kategorii Hardware zapytanie będzie już przy wartościach 80-20 tysięcy.

Spójrzmy na zasadzie oceny jakości słów kluczowych na przykładzie. Do tego możemy użyć narzędzia MerchantWords.

Wynik jakości słów kluczowych w MerchantWords

Weźmy na przykład zapytanie „kitchen knife” i wprowadźmy je w polu wyszukiwania serwisu.

Jak widać „small kitchen knife” i „kitchen knife” ukazują wyraźnie przetwornicami częstotliwości dla danej kategorii produktów. Najczęściej HF wnioski składa się z 1-2 słów, ale w tym przypadku nawet zapytanie z trzech słów też wpadło w wysokiej częstotliwości.

Wyniki wyszukiwania przedstawimy poniżej:

Takie zapytania jak „ceramic kitchen knife”, „chinese kitchen knife”, „pink kitchen knife” można uznać średniotonowymi. MF-wnioski zazwyczaj noszą uściślające charakter. Jeszcze niżej znajdziemy niskiej częstotliwości wnioski:

LF wnioski można zazwyczaj maksymalnie dopracować i mogą osiągać długości 5-8 słów.

Do czego potrzebna jest ocena jakości (częstotliwość) żądania?

Tu akurat wszystko jest proste: jeśli nasz towar na Amazon będzie znajdować się na 1-2 stronie wyszukiwania dla jak największej liczby WYSOKICH żądań, tym więcej sprzedaży (bez użycia reklamy i promocji) to nam przyniesie. HF żądania najbardziej proste, zrozumiałe i logiczne ze strony kupującego i większości ludzi zaczyna poszukiwanie potrzebnego towaru to właśnie z nich. Ale u WYSOKICH żądań jest jedna cecha — są one nie tylko często używane, ale jeszcze i najbardziej konkurencyjne: wszyscy sprzedawcy starają się przejść właśnie na nim.

Dalej człowiek zagłębia się w różnice w towarach (Okazuje się, że noże kuchenne mogą być duże i małe, z gumową rączką lub metalową itd.) i zaczyna określać swoje żądanie, przechodząc do MF-u. Niskie częstotliwości są używane bardzo rzadko, a jeśli nie jesteśmy znaną marką, dominującą w danej niszy, a nasz towar jest indeksowany tylko dla tonów NISKICH, to istotnej sprzedaży nam nie przyniesie.

Ważne jest, aby pamiętać, że ocena częstotliwości zapytań od MerchantWords nie jest dokładną wartością. Daje tylko przybliżoną ocenę ilości zapytań na Amazon, ale w zupełności wystarczającą do oceny poziomu konkurencyjności danego zapytania.

Więc globalnie nasze zadanie sprowadza się do tego, aby odebrać z naszej listy słów kluczowych HF i MF-prośby i wstawić je w tytuł i search terms naszej aukcji (a najlepiej jeszcze na opinie i blok pytań-odpowiedzi).

Według zaleceń jak najlepiej wpisać słowa kluczowe w swoim listingu udamy się w drugiej części tego materiału, a teraz kilka słów o samym serwisie MerchantWords.

Serwis MerchantWords

Usługę można nazwać umownie-bezpłatną. Cena pełnej wersji wynosi $30 miesięcznie. Korzystając z darmowej wersji będzie można zobaczyć tylko pierwszych 5 zapytań. Porównaj to z możliwościami płatnej subskrypcji:

Ponadto w wersji darmowej liczbę zapytań, które można złożyć w jeden dzień, również jest ograniczona, ale limit można zwiększyć zapisując się na newsletter z serwisu:

Inne funkcje serwisu:

  1. Można wyszukiwać według kategorii, zgodnej z kategoriami na Amazon. To pozwala przesiać nietrafione wnioski.
  2. Możliwość sortowania wyników wyszukiwania według częstotliwości lub transportowej.
  3. Raport z wyników wyszukiwania można pobrać w formie tekstowej w formacie CSV.
  4. Wskazówka dominującej kategorii na Amazon, gdzie ten wniosek spotyka się najczęściej.

AmzRush — ocena pozycji aukcji w organicznej wydanie Amazon

Dobrać słowa kluczowe, określić ich jakość, wpisać w aukcji — to tylko część długiej drogi do organicznej sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby ocenić w jakim zapytaniu naszej aukcji jest indeksowana, na jakiej pozycji (na miejscu/stronie) znajdujemy się w wynikach wyszukiwania, jak skutecznie i poprawnie pracowaliśmy z kluczowymi słowami. Czy trzeba coś zmienić i co dokładnie. W tym pomoże nam nowy serwis — AmzRush, opracowany przez programistów SalesHub.

Śledzimy przez kilka dni w AmzRush losowo wybrany na Amazon towar, więc przyjrzyjmy się pracy z kluczowymi słowami w serwisie na przykładzie. Został wybrany ten, dość dobrze zbadany listing: https://www.amazon.com/dp/B0191FAVOY — foremki do czekoladek i lodu.

Dla przykładu użyliśmy bezpłatny abonament na usługę, która pozwala monitorować pozycje dla 5 zapytań, a także kilka pokazowych fraz kluczowych. Oprócz pozycji każdego słowa kluczowego/frazy serwis wyświetla zmiany BSR, a także łączną zmianę pozycji dla wybranych zapytań. Wygląda to w następujący sposób:

Na każdą datę lub okres, które nas interesują, można zobaczyć wartość BSR i średnią pozycję w kluczowych słowach, co może być wygodne, jeśli chcesz śledzić wyniki testów na listingu (promocja, reklama, „pompowanie” aukcji, opinie, itp.)

Teraz przejdź do tabeli z kluczowymi frazami:

  1. Jeśli na tej wyszukiwarce frazę tej aukcji nie jest indeksowana, to w kolumnie „Wskaźnik” widnieje napis „Nie”, a statystyki dla tej frazy nie będą zbierane. Jeśli tą frazę potrzebujemy, to warto ją dodać do listingu.
  2. Jeśli nasz listing w tym zdaniu znajduje się w wynikach wyszukiwania Amazon dalej niż 20 stron, to ta wyszukiwarka zdanie również nie jest śledzona. Jak tylko zdanie wyjdzie na 19 stronie lub powyżej — statystyki dla frazy zacznie się wyświetlać w tabeli.
  3. Zmiany pozycji frazy w ciągu ostatnich 1, 7 i 30 dni jest oceniane w kategoriach liczbowych, aby łatwiej było zrozumieć dynamikę zmian. Monitorujemy towar zaledwie dwa tygodnie, bo statystyki za 30 dni jeszcze nie pobraliśmy.
  4. Można sprawdzić dokładność „zeznań” usługi i przejść na Amazon dla danych słów kluczowych.

Dla każdej frazy, która jest monitorowana, można pobrać wykres zmian pozycji:

Wracamy do naszego przykładu. Jak widzimy dany towar znajduje się na pierwszej stronie w dwóch fraz kluczowych: „silicone ice cube trays” i „ice cube tray silicone”.

Całkowita pojemność miesięcznych wniosków po ocenie MerchantWords — ponad 100 000 miesięcznie, a to dodatkowy ruch organiczny i znaczna ilość sprzedaży. Dlatego należy poprawnie pracować z kluczowymi słowami i śledzić swoje pozycje na popularne HF i MF-u.

Aby jeszcze raz przyjrzeć się słowom kluczowym i lepiej je zrozumieć zapoznaj się z wideo od zespołu wsparcia AmzRush:

Dodatkowe informacje o serwisie AmzRush

Serwis AmzRush ma rosyjską wersję co sprawia, że praca z nim jest łatwiejsza niż z zagranicznymi rówieśnikami. Ale najważniejsze to możliwości serwisu. Teraz odbywa się jego beta testy, ale już są dostępne następujące funkcje:

Autoresponder — wysyłanie automatycznych wiadomości do swoich Amazon-klientów (żądanie odwołania, wysyłanie dodatkowych materiałów, itp.),
> Monitorowanie pozycji słów kluczowych,
> Powiadomienia o nowych ocenach sprzedawcy lub nowych opiniach (review) towaru,
> Śledzenie BSR produktu.

Prace nad serwisem trwają i wkrótce funkcjonalność zostanie uzupełniona i rozszerzona. W tej chwili dostępne są 4 plany taryfowe, w tym bezpłatny, który pozwoli zapoznać się z funkcjonowaniem serwisu.

Cena płatnych pakietów w AmzRush, na dzień dzisiejszy jest niższa niż u zachodnich odpowiedników, które mają taką samą funkcjonalność. Na przykład w pakiecie Basic z kosztami subskrypcji zaledwie 20 dolarów miesięcznie, można już śledzić 60 fraz kluczowych (tego dosyć gęste pracy z kluczowymi słowami w 2-3 notowań), monitorować 50 produktów i wysyłać 800 e-maili w miesiącu.

Link do opisu taryf i rejestracji: http://amzrush.com/ru/pricing

Śledź nasz blog. W najbliższym czasie będziemy kontynuować rozmowę o słowach kluczowych, usługach dla doboru i analizy, a także o specyfice pracy z nimi.

Leave A Comment